Sosyal Ticaret kavramını çok güzel anlatan bir örnek: Twittigidiyor.com!


Marmara Üniversitesi’ndeki Stratejik Marka Yönetimi tezsiz yüksek lisans programındaki Bilgi Yönetimi dersimin bu akşamki oturumunda, sosyal medyanın yaygınlaşmasına paralel olarak, son bir kaç yılda kurumların elllerinde mevcut bulunan kurumsal verilere bakarak kendilerine bir yön vermeye çalışmalarının diğer bir deyişle sadece ürün, satış, stok, sipariş ve müşterilerle ilgili kurumsal veri penceresinden dünyaya bakmalarının artık yetmediğinden; müşterilerin, tedarikçilerin, rakiplerin ve paydaşların bulunduğu sosyal medya ortamlarında oluşan veriyi de hesaba katmaları gerektiğinden bahsetmiştik. Habertürk gazetesinde yayınlanan aşağıdaki haber, Amerikan Express bankasının bu yönde yaptığı ilginç bir uygulamannın nasıl gerçekleştiğini anlatıyor. Haberdeki son cümleye özellikle dikkat etmenizi ve üzerinde iyice düşünmenizi öneririm.
—-
Amerikan kredi kartı American Express (AmEx), sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden alışveriş yapma olanağı sunan yeni bir uygulama başlattı.

Yeni uygulamayla kredi kartı bilgilerini Twitter hesaplarına entegre eden AmEx kullanıcıları, satın almak istedikleri ürüne dair anahtar kelime içeren bir tweet atarak alışveriş yapabiliyor.

Kullanıcıların AmEx kredi kartlarıyla Twitter üzerinden alışveriş yapabilmeleri için https://sync.americanexpress.com/adresinden hesap bilgilerini Twitter hesaplarıyla eşleştirmesi gerekiyor.
Hesap bilgilerinin eşleştirilmesinden sonra, kullanıcı satın almak istediği ürünle ilgili anahtar kelimeyi içeren bir tweet gönderiyor. Alışveriş, kullanıcının 15 dakika içinde onay tweeti atmasıyla tamamlanmış oluyor.
Bu uygulamayla sosyal ağların sosyal ticarette de etkin kullanılabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/819422-twittigidiyorcom, 12 Şubat 2013 Salı, 14:33:40

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s