Twitter ve sosyal medya uzmanlığı


Sosyal medya uzmanlığı günümüzün en popüler mesleklerinden (!) biri haline geldi. Takipçi sayısı birkaç bini bulanlar veya kafiyeli ve espirili birkaç cümle kurup beğenilince havaya girenler hemen kendilerini “sosyal medya uzmanı” olarak tanımlıyor. Sosyal medya konusunda (aslında yeni medya ve bilişim konularında da) yazılan kitaplara da baktığımızda kendini tekrar eden söylemleri görüyoruz. 

Biz sosyal medyanın ne kadar faydalı, çağ atlatan ve dönüştüren veya ne felaket ve tehlikeli bir şey olduğunu habire orada burada yazsak, tekrarlasak, kah övsek kah yersek (hatta bazen ikisini de yapsak) yetmez mi? Bize uzman denmez mi? 

Size yeter mi bilmiyorum ama anlaşılan Twitter’a yetmemiş. Twitter bile halen sosyal medya uzmanı olmadığını düşünüyor ki açığını kapatmak için Whetlab isimli bir starupı satın alıyor. Whetlab makine öğrenmesi (machine learning) konusunda çalışan bir firma. 

Makine öğrenmesi dediğimiz şey nedir? Bilişim terimleriyle konuşursak enformasyon haline dönüşmüş verinin bir sonraki aşamaya yani bilgiye dönüşmesi için yapılan çalışmaların bütününü ifade eder. Bu, iletilen mesajın “anlamının” da alıcıya ulaştırılmasını sağlamaya yönelik bir süreçtir. Çünkü benim ne söykediğimi duyman yetmez ne demek istediğimi de anlaman gerekir. 

İşte makine öğrenmesi, temelde, iletilen bir mesajın, etkileşim yoluyla, hangi anlamı (bilgiyi) taşıdığını belirlemeye yönelik bir analizler bütünüdür. İçinde matematik, mantık, istatistik, iletişim, bilişim, algoritma, ve mühendislik yaklaşımlarını bir karışım olarak barındırır. Ne demek istediğimi şu örnek makalede görebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya araştırmaları ile ilgili konuları merak edenler şu yazıyı da okuyabilirler.

Not: Hazır bilişim lisansüstü programlarının mülakatları yaklaşıyorken sevgili aday öğrencilerimizin de bunları okumasında fayda var 🙂

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s