Girişimcilik ve Bitcoin Araştırması Anketi


#bitcoin ve #blockchain üzerine yazılmış pek çok araştırma, makale ve kitap var. Konuyu çoğunlukla ekonomi, hukuk, teknoloji ve sibergüvenlik gibi açılardan ele alıyorlar. Halbuki yapılan çalışmalar sadece bunlarla sınırlı olmamalı. Birey ve toplumsal ilişkiler açısından konuyu ele alan çalışma gördüğümüz kadarıyla henüz yok.

Bize göre bitcoin ve blockchain, tam da bilişim biliminin konuları arasında yer alıyor. Çünkü bilişimin dört boyutu vardır: Yazılım dediğimiz mantıksal boyutu, donanım dediğimiz fiziksel boyutu, bireysel boyutu ve toplumsal boyutu. Bunların birini diğerlerinden ayırt edemeyiz. Birlikte incelememiz önemlidir.

Marmara Üniversitesi’ndeki Bilişim yüksek lisans ve doktora programlarımızdaki derslerimizde bilişimin bu durumuna özellikle vurgu yaparız.

Bu sebeple #girişimcilik ve #bitcoin ilişkisiyle ilgili çalışmamızın çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Çalışmamızla ilgili #anketimizi cevaplamanız, değerli görüşlerinizi paylaşmanız büyük katkı sağlayacak. Çalışmamızın sonucunu sizlerle paylaşacağız. Detaylı bilgi almak veya görüşlerinizi paylaşmak isterseniz bize bitcoingirisimcilik@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Anketimizin sonuçlarını değerlendirdiğimiz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Desteğiniz için çok teşekkür ederiz.

Prof.Dr. Cem S. Sütcü ve Doç.Dr. Çiğdem Aytekin

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s