BİLGİ TOPLUMU VE TÜRKİYE


Merhaba Arkadaşlar,
Linkini paylaştığım Bilgi Toplumu ve Türkiye başlıklı panelin metnini eski-yeni tüm lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimin özellikle tez aşamasında olanların mutlaka okumasını öneriyorum.

Yöneten : Prof.Dr. Berin U. Yurdadoğ
Konuşmacılar : Prof.Dr. Ziya Aktaş (Milletvekili)
Prof.Dr. Bozkurt Güvenç (Türk-Japon Vakfı)
Prof.Dr. Ahmet İnam (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Prof.Dr. Metin Kazancı (Ankara Üniversitesi)

Benim bu metne ilk ulaşma ve okuma tarihim yaklaşık 2005 yılı idi. ODTÜ Felsefe Bölümünden Prof.Dr. Ahmet İnam hocanın web sayfasında bulmuştum. Sanırım konuşmalar 2001’de yapılmış. Sitede tarih ile ilgili bir bilgi yer almıyor. Doçentlik jüri başkanım Prof.Dr. Metin Kazancı hocanın çalışmalarını incelemek için İnternette arama yaparken rastlamıştım. Çok uzun bir metin değil. Aradan geçen yaklaşık 13 yıla rağmen kavramların toplumda yerleşmesi ve benimsenmesindeki yavaşlık da dikkat çekici. Bizim üzerinde çalıştığımız veri, enformasyon, bilgi, bilişim, bilgi toplumu, bilim ve teknoloji gibi pek çok kavramı en yetkin hocalardan öğrenebilme imkanı veriyor. İyi okumalar 🙂

2 thoughts on “BİLGİ TOPLUMU VE TÜRKİYE

  1. Hocam, çok faydalandığım bir metin oldu. Teşekkürler. Panelin tarihi, ikinci sayfanın ortalarında sorulan bir sorudan anlaşıldığına göre 2001. (Emine Pamuk: ABD Kongre Raporlarından anladığımıza göre, 1964 yıllarından bu yana Amerika’nın hedefi, dünya kamuoyu oluşturmak istiyor bu şekilde, bu teknolojiyle. Ama yıl 2001,…)

    • Teşekkür ederim. Doğru. Tam tarihini bulamadığım için öyle yazmıştım. Aradan 17 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen içeriği eskimemiş bir doküman olmuş. Kolay gelsin.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s