Kafeinin Etkileri Üzerine Bir Araştırma


Son zamanlarda çok sık kahve içmeye başladığımı fark ettim. Bir kaç yerde de kahvenin faydaları üzerine haberler ve yazılar da dikkatimi çekmişti. Okuduğum bir haber ise kafeinin vücudumuza etkisi üzerine yapılmış bir araştırmadan bahsediyor. Haberin benim açımdan önemi sadece kafein ve zayıflama ile ilgili olması değil.

Haber aynı zamanda bir araştırmanın nasıl yapıldığından detaylı olarak bahsediyor. Habercilik okuyan öğrencilerin dikkatini çekmek istediğim nokta da burası. Bu tip bir haber yaparken araştırmada kullanılan yöntem hakkında da bilgi sahibi olmak gerekli. Böylece haberi okuyucuya daha iyi aktarabilmek mümkün olabilir. Eğer haberci olarak araştırma yöntemleri diye bir konudan haberimiz olmazsa bilimsel araştırmalar hakkında haberler yaparken zorlanırız. Hem de içeriği yeterince bilgi verici olmaz.

Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri dersimi alan öğrencilerimden ricam, bu haberi ve haberde bahsedilen araştırmayı bir de araştırma yöntemleri açısından değerlendirsinler. Söz konusu çalışmanın tam metnine de şuradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s