Bilişim Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları


Merhaba Arkadaşlar,
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilişim Tezli Yüksek Lisans Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora programları ile ilgili başvuru tarihleri açıklandı. Bilişim Yüksek Lisans ve doktora programları 1994 yılından beri Sosyal Bilimler Enstitüsü Çatısı altında İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı tarafından yürütülüyor. Bugüne kadar yüzlerce yüksek lisans ve doktora mezunumuz oldu.

Bizim özelliğimiz Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında ve İletişim Fakültesi bünyesinde Bilişim adı altında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren Türkiye’deki ilk ve tek program olmamızdır. İletişim, Mühendislik, Eğitim, İşletme, İktisat, Hukuk, Felsefe, Psikoloji gibi farklı lisans eğitimi alanlarından mezun olanlar bizde Bilişim yüksek lisansı ve doktorası yapmaktadırlar.

Bu da Bilişim’in yapısına çok uygun bir durumdur. Çünkü biz Bilişim kavramının yazılım (mantık), donanım (fiziksel bileşenler), birey ve toplum diye dört unsuru olduğunu düşünürüz. Öğrencilerimiz bu alanların hepsiyle ilgili çalışmalar yaparlar. Böylece Bilişim konularını farklı boyutlarıyla değerlendirme olanağına kavuşurlar. Bu, Türkiye’deki başka bilişim eğitimi veren yüksek lisans ve doktora programlarında rastlanamayacak bir avantaj sağlar.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizin işlerinde çalışırken derslerini aksatmadan okumalarını teşvik ederiz. Bizim için sektör ve üniversite işbirliği çok değerlidir. Bilişim Tezsiz Yüksek Lisans programımızdaki öğrencilerimizin özellikle sektör deneyimine sahip olmaları önemli bir avantajdır.

Başvuru bilgilerine sbe.marmara.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

6 thoughts on “Bilişim Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları

 1. merhaba cem hocam, bir kaç sorum olacaktı yanıtlarsanız çok sevinirim
  1- bilişim/doktora bu sene ara dönem öğrenci alacak mısınız?
  2-doktora ders süreciniz nasıl olmakta? haftanın kaç günü ders zorunlulugu bulunmakta?
  3- doktora mülakatı için tavsiye edeceğiniz yol -yöntemler nelerdir?
  saygılar

  • Merhaba,
   Hiçbir dr programında ara döne öğrenci almıyoruz.
   Dersler haftada 2-3 gün oluyor.
   Yüksek lisanstaki derslerin içeriklerine hakim olmak gerekir. Bilişim hocalarının yaptığı çalışmalarını okumakta da fayda olur.

 2. Hocam merhaba, bilişim doktora için ara dönemi bekliyordum, hazirana kaldı sanırım 😦 Mülakatlar için hangi kaynakları önerirsiniz? Yüksek lisans alanım pazarlama, tezimde ise sosyal medya pazarlaması çalıştım.

 3. Merhaba Cem Bey, ara dönemde başvuru yapacağım sizden bir kaç bilgi almak istiyorum. Müsait olduğunuzda yardım eder misiniz?

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s